Nie daj się oszukać...

Jak wynika z badań, przeprowadzonych przez portal Ceneo.pl, niemal 80% klientów, przed dokonaniem zakupu, szuka w Internecie opinii o sprzedawcy lub sklepie, oferowanych przez niego towarach i usługach. Polacy kupują coraz bardziej świadomie, zwłaszcza online. Płacąc z góry, chcemy mieć pewność, że produkt będzie w maksymalnym stopniu odpowiadać naszym oczekiwaniom. W Internecie znaleźć można co najmniej kilka dużych portali, skupiających opinie klientów (np. Opineo.pl, Portal-konsumenta.pl, Cokupic.pl). Stanowią one cenne i obszerne źródło informacji, do którego warto sięgać, aby ustrzec się przed stratą pieniędzy, niepotrzebnym stresem i wieloma nieprzyjemnościami, związanymi z korzystaniem z usług nierzetelnych firm.

Ufać czy nie?

Największym problemem serwisów z opiniami, jest ich wiarygodność. Niemal połowa ankietowanych w badaniu Ceneo.pl przyznaje, że choć raz spotkała się z zafałszowaną opinią. Obawy budzą przede wszystkim portale, które nie są w żaden sposób moderowane, a autentyczność użytkowników weryfikowana. Zdarzają się nie tylko nadgorliwi klienci…Coraz częstszą praktyką wśród firm jest zamieszczanie w Internecie pochlebnych opinii na swój własny temat. Skryte za maską anonimowych nicków, podejmują również działania skrajnie nieetyczne, oczerniając swoich konkurentów. Portale podjęły aktywną walkę z przekłamanymi opiniami, wprowadzając różne systemy weryfikacji użytkowników i oznaczając w specjalny sposób komentarze w 100% godne zaufania. Firmy same zgłaszają się do serwisów skupiających opinie. W efekcie, możliwość pozostawienia oceny z logo autentyczności zyskują tylko ci klienci, którzy faktycznie dokonali transakcji. Wybrane serwisy dają ponadto wgląd we wszystkie opinie, napisane przez danego użytkownika. Wypowiadanie się zarówno pozytywne, jak i negatywne o różnych sprzedawcach i usługodawcach, przemawia za wiarygodnością komentującego.

Kto szuka…

Fakt, że opinie nie zawsze są wiernym odbiciem rzeczywistości i nawet uznane marki miewają niezadowolonych klientów, jednak warto nauczyć się wyciągania obiektywnych wniosków na podstawie doświadczenia innych. Czytając opinie, poznajemy produkt czy usługę z punktu widzenia klienta – nie sprzedawcy. Dowiadujemy się m.in. w którym banku warto założyć lokatę (bez nic niemówiących cyfr i warunków ukrytych pod gwiazdkami), do jakiego hotelu warto pojechać na wakacje albo który dostawca Internetu faktycznie zapewnia obiecywane parametry.

Podziel się opinią

Okazuje się, że nie tylko chętnie czytamy opinie, ale również je wystawiamy. Komentujemy zarówno, gdy jesteśmy zadowoleni z transakcji, jak również w przypadku zastrzeżeń (to drugie nieco rzadziej). Skuteczną motywacją do ocenienia zakupu może być także mail z prośbą o komentarz, wysyłany przez sklep wraz z bezpośrednim linkiem. Dzieląc się swoją opinią w sieci, pomagasz innym konsumentom trafnie wybrać produkt lub usługę i przestrzegasz ich przed nierzetelnymi firmami.

Zespół Portalu Konsumenta