Bezpieczeństwo e-portfela
Wirtualne zakupy oznaczają najczęściej także wirtualne płatności. Pomimo dzisiejszych systemów zabezpieczeń, płacenie online wiąże się jednak z wieloma, często poważnymi zagrożeniami. Dokonując e-płatności, warto zachować ostrożność.
Pilnuj e-portfela
Robienie zakupów w domu, w przyjaznym towarzystwie lokatorów, może uśpić Twoją czujność podczas finalizowania transakcji. Uważnie przyjrzyj się stronie, za pośrednictwem której dokonujesz płatności. Czy widzisz zielony pasek, symbol zamkniętej kłódki i protokół 'https://' na początku adresu w przeglądarce? Jeśli tak, oznacza to, że witryna posiada certyfikat SSL i odpowiedni system zabezpieczeń. W przeciwnym wypadku, istnieje ryzyko utraty poufnych danych, np. numeru CVV/CVC karty kredytowej czy hasła i loginu do konta bankowego.
Wybierz właściwą kasę
Transakcje w większości sklepów internetowych mają swój finał w wirtualnej kasie. Płatności dokonujesz na ogół przez stronę swojego banku (o ile masz konto internetowe) lub zewnętrzną platformę internetową (najpopularniejsze to m.in. PayU, Blue Media, DotPay). Na stronie sklepu nie wolno Ci podawać żadnych danych dostępowych do konta bankowego. Często sklep wysyła na maila link do strony transakcyjnej – sprawdź, czy na pewno jest to wiadomość od Twojego sprzedawcy.
Użyj zaufanego komputera
Internet daje komfort robienia zakupów o dowolnej porze i w każdym miejscu, o ile posiada się urządzenie z dostępem do sieci. W miarę możliwości, należy dokonywać zakupów z domowego komputera, który posiada zaktualizowany program antywirusowy. E-kupowanie w kafejce internetowej czy w innych miejscach z ogólnodostępnymi stanowiskami komputerowymi, może wiązać z zapisaniem na publicznym komputerze Twojego loginu i hasła do konta bankowego.
Płać regulaminowo
Serwisy aukcyjne ostrzegają przed dokonywaniem transakcji poza ich platformą. Jednak umawianie się ze sprzedawcami na kupno towaru bez pośrednictwa, jest nadal częstą praktyką, na ogół ze względu na zaproponowaną, niższą cenę produktu. Pamiętaj, że nabywając towar jakąkolwiek inną drogą niż przewidzianą w regulaminie danego sklepu czy portalu aukcyjnego, znacząco utrudniasz sobie (lub nawet uniemożliwiasz) dochodzenie swoich praw w przypadku chęci odzyskania pieniędzy (zwrot, reklamacja, niedostarczenie produktu). Warto szukać oszczędności we właściwszych miejscach.
Czytaj opinie
Masz wątpliwości, czy proponowana przez e-sklep platforma płatności jest zaufana? Podejrzewasz sprzedawcę o nieuczciwe zamiary? Poszukaj w Internecie opinii na temat danego serwisu, sklepu czy firmy. Korzystając z doświadczenia innych klientów, możesz uchronić się przed utratą pieniędzy i staniem się ofiarą przestępstwa. Najbardziej wiarygodny obraz uzyskasz, jeśli sprzedawca posiada wiele opinii, wystawionych przez różnych użytkowników, którzy oceniają firmy z rozmaitych branży.
Zespół Portalu Konsumenta