Historyczna akcja. UOKIK zamknął nieuczciwy sklep.

Tego jeszcze nie było – Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta zaczął agresywnie bronić pieniędzy konsumentów. Urząd pierwszy raz skorzystał z przyznanej mu niedawno możliwości blokowania strony internetowej nierzetelnego e-sklepu. Pierwszą zablokowaną witryną jest Standardgsm.com.

Dotychczas obrona konsumentów przez UOKiK wyglądała następująco – jakiś sklep oszukiwał albo zwodził klientów, ci tracili pieniądze, skarżyli się do UOKiK, a Urząd nakładał kary. Tak czy inaczej – aby odzyskać pieniądze musieliśmy włożyć w to sporo wysiłku. Teraz Urząd pokazał, że może wyprzedzać wydarzenia i zadbać o to, by oszuści nie mogli naciągnąć zbyt wielu osób. A że praktyki były wątpliwe świadczą choćby wpisy internautów na stronie portal-konsumenta.pl

„- Oszuści, od 8 tygodni czekam na telefon. Piniądze zabrane, kontakt beznadziejny od 2 tygodni żaden. Zgłaszam przestępstwo” – pisała 27 października internautka Ola (pisownia oryginalna)

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta docierały liczne sygnały, że sklep internetowy Standardgsm.com nie spełnia standardów uczciwości. Zarówno regulamin, jak i praktyki sklepu naruszały polskie prawo. Nie wiadomo, choćby, kto faktycznie jest sprzedawcą, a sklep nie informował także o tym, że cena nie zawiera cła i podatków. Co kończyło się nieprzyjemnymi niespodziankami dla klientów. Oprócz tego zdarzało się, że opłacony towar w ogóle nie dochodził do klienta, a sklep odsyłał takie osoby do… Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Który przecież nie pośredniczy między klientami a sprzedawcami w normalnych transakcjach.

Urząd zareagował bardzo energicznie, korzystając z nowych narzędzi, które przyznało mu prawo. Na prośbę UOKiK firma hostingowa zablokowała stronę sklepu standardgsm.com uniemożliwiając mu dalsze naciąganie klientów. To nowość w działaniu Urzędu, który dotychczas takich możliwości nie miał.

Niezależnie od zablokowania strony internetowej sklep standardgsm.com nadal ma obowiązek wywiązania się ze swoich zobowiązań wobec klientów. Jeżeli zakup został opłacony, to musi zostać dostarczony do klienta w ciągu 30 dni, chyba że umowa przewiduje dłuższy termin (ale on też nie może zostać nadmiernie przedłużony). Jeżeli klient nie otrzyma towaru w tym terminie, to ma prawo odstąpić od umowy i zażądać zwrotu pieniędzy.

UOKiK przypomina, że jeżeli nie otrzymaliście ani towaru, ani zwrotu pieniędzy, to macie prawo zawiadomić Policję lub Prokuraturę. Sam Urząd również rozważa takie działanie z uwagi na liczbę i charakter napływających do niego zgłoszeń dotyczących sklepu Standardgsm.com.

źródło: FAKT.pl
(http://www.fakt.pl/pieniadze/prawo/historyczna-akcja-uokik-zamknal-nieuczciwy-sklep/sbcdc3h)

7.12.2015r.